Klani i Sorgumit të kuq

L2,000

nga Mo Yan

Kategoritë: , , SKU: 9789928226136 Etiketë:

Përshkrimi

Mo Yan u lind më 17 shkurt të vitit 1955, në Gaomi të Provincës Shandong, Republika Popullore e Kinës. Është autor i njëmbëdhjetë romaneve, ku më të njohurit janë: “Bretkosa”, “Klani i Sorgumit të kuq”, “Balada e hudhrës”,  “Gjoksplota dhe vithegjera”, “Republika e Verës”, “Lodhur deri në vdekje”, si dhe i më shumë se njëqind novelave, si “Karota e tejdukshme”, “Vajza e komandantit” etj. Shumë prej veprave të tij janë përkthyer  në anglisht, italisht, japonisht, gjermanisht, rusisht, arabisht dhe shumë gjuhë të tjera të botës. Është një autor i njohur dhe me ndikim në fushën e letrave në botë dhe për herë të parë vjen në gjuhën shqipe i përkthyer drejtpërdrejt nga gjuha kineze.

Mo Yan është nderuar me disa çmime brenda dhe jashtë Kinës, ku ndër më të rëndësishmit janë çmimi për letërsinë e huaj në Francë, “Laure Batailin”, çmimi për letërsinë ndërkombëtare në Itali, “Nanino”, çmimi për letërsinë aziatike në Japoni, çmimi për letërsinë në gjuhën kineze “Niuman” në SHBA, çmimi më i lartë për letërsi në Kinë, “Çmimi për letërsi Mao Dun” etj. Në vitin 2012, Mo Yan ishte fitues i Çmimit Nobel për letërsi, me motivacionin: “Me realizëm prej iluzionisti bashkon tregimet popullore, historinë dhe bashkëkohoren”.

Informacion shtesë

Përkthyes:

Iljaz Spahiu

ISBN:

978-9928-226-13-6

Nr. i faqeve:

542

Libërlidhja:

E fortë