Zogj në gojë

L1,000

nga Samanta Schweblin

Një koleksion i fuqishëm, turbullues, i përjetshëm nga një yll i madh letrar ndërkombëtar.

Kategoritë: , , SKU: 9789928226761 Etiketë:

Përshkrimi

Tregimet e shkëlqyera të librit “Zogj në gojë” do të zënë vend në mendjen tuaj dhe nuk do t’ju lëshojnë. Samanta Schweblin të përndjek dhe të mahnit në këtë përmbledhje të jashtëzakonshme që paraqet gra në situata të pasigurta, burra të trullosur, botën natyrale në mospërputhje me realitetin. Ne mendojmë se ekziston vetëm një mënyrë për gjithçka, por shpesh, nuk ndodh kështu- pritshmëritë tona mbi mënyrën se si të tjerët veprojnë, dashurojnë, frikësohen, mund të kthehen përmbys. Secili personazh në librin “Zogj në gojë” duhet të luftojë me të papriturën, qoftë përballë një familje që ndahet, një fëmije që transformohet, një një ngjarje e frikshme, ose një vrasje.

Tregimet e Schweblin kanë ndjenjën e një nate pa gjumë, ku çdo hije dhe përplasje në errësirë ​​marrin implikime të mëdha, duke e lënë pulsin tuaj të rrahë shpejt, dhe të turbullt linjën mes reales dhe të çuditshmes.

 

“Ajo çfarë e bën Schweblin kaq befasuese si shkrimtare, të rrallë e të rëndësishme, është se ajo nuk nxitet thjesht nga talenti apo ambicia, por nga vizioni.”

—New York Times

 

Vëllezërit Grim dhe Franz Kafka vizitojnë Argjentinën në tregimet e errëta humoristike të Samanta Schweblin të njerëzve që kanë rrëshqitur nëpër çarje ose kanë rënë vrima në realitete alternative.

—J. M. Coetzee

 

Surreal, shqetësues dhe padyshim origjinal.

—Library Journal

 

Samanta ka një zë unik, shpikës, dhe tregimet e saj kanë aftësinë të kthehen në territore të papritur me hijshmëri sublime. E admiroj dhe e kam zili këtë dhunti.

—Daniel Alarcón, autor i At Night We Walk in Circles

Informacion shtesë

Përkthyes:

Erion Karabolli

ISBN:

978-9928-226-76-1

Nr. i faqeve:

224